Psychologie aktivního způsobu života
Autor Marcus Bess H.; Forsyth Leighann H.
Podtitul Motivácia ľudí k pohybovým aktivitám
Prekladateľ Hendl, Jan; Dobrý, Lubomír
Nakladateľ Portál
Počet strán: 224
Vúzba: pevná
Rok vydania: 2010
Vydanie: české
Motivácia ľudí k pohybovým aktivitám. Kniha popisuje experimentálne overené metódy, ktoré majú ľuďom pomôcť prekonať sedavý spôsob života a zvyknúť si na pravidelný, zdravie podporujúci pohyb. Pohybové aktivity v modernom poňatí nutne neznamenajú intenzívne cvičenie. Stačí ak sa človek v dostatočnej miere venuje stredne namáhavým, ale bežným aktivitám, akými sú napríklad svižné prechádzky v prírode, pohybová hra s deťmi alebo mnohé práce na záhrade, je pohybovo aktívny. Publikácia obsahuje mnoho praktických príkladov, prehľadov a predovšetkým dotazníkov, ktoré môžu čitatelia sami vyhodnotiť. Je teda určená ako pre odborníkov, ktorí sa profesijne venujú športu, fyzioterapii, rehabilitácii či pripravujú individuálne a skupinové plány zamerané na zvyšovanie telesnej aktivnosti; tak pre ľudí, ktorí by sa sami radi stali pohybovo aktívnymi.
Bess H. Marcusova, Ph.D., a Leighann H. Forsythová, Ph.D., sú klinickými psychologičkami a profesorkami v oblasti prevencie zdravia a behaviorálnych vied na amerických univerzitách.
Knihu do češtiny preložili a úvodom a terminologickým slovníčkom doplnili Prof. PhDr. Lubomír Dobrý, CSc., A Doc. RNDr. Jan Hendl, CSc., z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej.
V roku 2010 vyšla kniha, ktorá sa javí pre kinantropology ako kniha dôležitá. V posledných rokoch prebieha na rôznych úrovniach intenzívne monitoring pohybovej aktivnosti určitých výberov mládeže i dospelých. Nálezy nie sú spravidla radostné, veľmi často konštatujú nedostatočnú pohybovú aktivnost pre dlhodobé udržanie zdravia. Pritom odporúčania ohľadom kvantity a kvality pohybové aktivnosti pre primárnu prevenciu sa stále spresňujú. Okrem toho je k dispozícii už dostatočné množstvo poznatkov založených na dôkazoch (evidence based), dobre mapujúcich prínosy pravidelne vykonávaných pohybových aktivít pre zachovanie vysokej kvality života. Zdá sa, že je teda dobre pripravené zázemie pre to, aby sa problém pohybovej nedostatočnosti riešil. Rieši sa? Aké sú výsledky? Tiež postrádate viac správ o úspešných pohybových intervenciách? Čím to, že od opisu neutešeného stavu sa spravidla nepokročí ďalej. Pretože pohybové intervencie sú náročné? Pretože síce vieme, akého stavu by sme chceli dosiahnuť, ale nevieme ako? Sme perfektne pripravení realizovať konkrétny účinný pohybový program, ale nemáme s kým, nemáme motivované jedinca?
Kniha, na ktorú upozorňujem, rad vyššie načrtnutých otázok analyzuje a prichádza s určitými odporúčaniami a návrhy riešení. S témou "ako motivovať jedinca k pohybovej aktivnosti" as autorkami Marcus, Forsyth sme sa mohli zoznámiť už v knihe FIT po 50.V tejto knihe, ktorá má nadefinovanú svoju cieľovú skupinu a je zameraná viac k praktickým návodom, je už využitá teória štádií pripravenosti k zmene správania ako dôležité teoretické východisko pre formovanie motivácie na dosiahnutie reálneho stavu dostatočnej pohybovej aktivnosti dlhodobo podporujúce zdravie.
Kniha Psychológia aktívneho spôsobu života je členená do dvoch častí. Prvá je koncipovaná ako teoretický základ ako k intervenciám k zmene správania, tak k intervenciám na podporu zvýšenej pohybovej aktivnosti. Druhá časť sa venuje aplikáciám.Obe časti sú cenné a pre prax užitočné
Autorky sa dostávajú od zdôvodnenie potreby dostatočné celoživotné pohybové aktivnosti, prinášajúci žiaduce zdravotné benefity, k spôsobom, ako tohto optimálneho stavu dosiahnuť. Zdôrazňujú, že dôležitá je vnútorná potreba jedinca venovať sa pohybovým aktivitám pravidelne a dostatočne, a to vo vzťahu k široko ponímanému zdraviu telesnému i duševnému. Veľká pozornosť je v súvislosti s intervenciami k podpore pohybovej aktivnosti zameraná na teoretické modely. Význačná sa javí kapitola 2, v ktorej je demonštrovaný model štádií motivačné pripravenosti k zmene správania.
Kniha nie je teoretizujícím textom, časť venovaná aplikáciám je významne rozsiahlejšia. Prináša zhodnotené skúsenosti autoriek z praxe v ucelených referenciách aj prekvapivo v konkrétnych pomôckach akými sú dotazníky, škály, návrhy vhodných formulárov a záznamových listov. Autorky pomáhajú v hodnotení vzorov pohybovej aktivnosti a telesnej zdatnosti, približujú využitie modelu štádií motivačné pripravenosti v individuálnom aj skupinovom poradenstvo, v programoch na pracoviskách aj v komunitných programoch. Predstavu aplikácií dobre ilustrujú aj prípadové štúdie.
Iste nie všetky odporúčania možno bezproblémovo prevádzať do českej praxe. Odlišnosti v podmienkach, vo vzťahu k starostlivosti o svoje zdravie, v pripravenosti investovať do tejto oblasti čas aj finančné prostriedky, môžu byť v našom prostredí značné. Predložené skúsenosti sú však bezpochyby inšpiratívne pre hľadanie vlastnej cesty.
Osobitná pozornosť je pri hodnotení knihy treba venovať prekladu a prekladateľom. Počinom sa vlastne javí aj akceptácie prekladateľov nakladateľstvom Portál a redaktorom O. Fafejta.
Obaja prekladatelia sú renomovanými osobnosťami v odbore kinantropologie a k prekladu pristúpili s vedomím dôležitosti textu v niekoľkých smeroch - jednak je oslovila originalita obsahu, ktorý prekladom uvádzajú do širšieho odborného povedomia, jednak modelové poňatie knihy, v ktorej sa silné teoretické zázemie prepája s poznatkami a odporúčaniami z praxe a ďalej výzva korektne uviesť ako prekladatelia terminológiu, vzťahujúce sa k pohybovým intervenciám. Kniha má pred vlastným textom vedľa predslovu a poďakovanie autoriek tiež kapitolu "Slovo prekladateľov", v ktorom sa snaží zdôrazniť závažnosť riešenej problematiky a upozorniť na prístup k prekladu knihy. Prekladatelia sa rozšírili prílohy knihy o zdroje informácií k riešenej problematike - či ide o organizácie a inštitúcie a ich webové stránky v USA a SR, tak o vybranú odbornú literatúru v angličtine a slovenčine. Ďalej vytvorili samostatnú prílohu "Výkladový terminologický slovníček", v ktorom sú preložené, nadefinované alebo vysvetlené dôležité pojmy a termíny. Slovníček približuje odborný jazyk tejto konkrétnej publikácie a stáva sa súčasne užitočným pomocníkom pri štúdiu anglickej literatúry a pri prevádzaní anglického textu do češtiny. Prekladatelia sa snaží určité nové vhodné termíny zaviesť aj v slovenčine a ich zrejmú ambíciou bolo tiež aj nepriamo upozorniť na nevhodne používané termíny.
Ak ste si doteraz knihy Psychológia aktívneho spôsobu života: motivácia ľudí k pohybovým aktivitám nevšimli, určite si ju vyhľadajte.
Irena Čechovská,
FTVS UK v Prahe
Motivácia ľudí k pohybovým aktivitám
Prof.PhDr. L.Dobrý, CSc. A doc. RNDr. Jan Hendl, CSc. Uvedenú publikáciu preložili do češtiny a opatrili úvodom a terminologickým slovníčkom. Obe autorky knihy, BHMarcus a LHForsyth, sú klinické psychologičky a profesorky v oblasti prevencie zdravia a behaviorálnych vied na amerických univerzitách.
Východiskom knihy je zdôraznenie motivácia k pohybovým aktivitám, ktoré by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou ľudského života. Prináša významné praktické odpovede, založené na overených teoretických základoch. Nosnou myšlienkou je, že pohybové aktivity v modernom poňatí neznamenajú nutne intenzívne cvičenie. Pohybovo aktívny človek sa venuje v dostatočnej miere stredne namáhavým, ale bežným pohybovým aktivitám (vychádzky v prírode, práca na záhrade atď.). Autorky zoznamujú čitateľa s metódami, ktoré môžu ľuďom pomôcť zaradiť pravidelný pohyb do každodenného života.
Publikácie je členená do 2 častí po 5 kapitolách, je doplnená 3 prílohami a súpisom bibliografia. Súčasťou príloh sú dotazníky, ktoré sú výborným, prakticky použiteľným nástrojom na navrhovanie intervencií, zameraných na zmenu pohybové aktivnosti klientov. Jednotlivé kapitoly sú dobre graficky členené, sú doplnené prehľady, tabuľkami a grafmi. Obsah každej z nich je zhrnutý v záverečnej pasáži.
Prvá časť sa venuje rade tém, napr. Opisuje intervencie, zamerané na podporu pohybových aktivít, predkladá modely štádií motivačné pripravenosti a integráciu ďalších psychologických teórií a modelov, zaoberá sa vzťahom teóriou a mediátorov zmeny.Navrhuje využitie modelu štádií v úspešných intervenciách na podporu pohybových aktivít.
Druhá časť knihy zoznamuje s hodnotením aktivnosti a pohybové zdatnosti, s využitím modelu štádií v individuálnom a skupinovom poradenstvo, s využitím modelu motivačný pripravenosti na pracoviskách a v komunitných programoch. Prínosné je zaradenie Prílohy B (Zdroje), ktorá je zoznamom organizáciou, doporučené literatúry, webových stránok, ktoré sú využiteľné na podporu vytvorených programů.Výkladový terminologický slovníček uvádza pojmy z oblasti kinantropologie, abecedne podľa anglických ekvivalentov.
Kniha je určite kvalitným a prínosným teoretickým materiálom nielen pre zamestnancov športových centier a fyzioterapeutov, ale môže byť dobre využiteľná aj ľuďmi, ktorí sa sami chcú stať pohybovo aktívnymi. Môže slúžiť ako kvalitný študijný opora odborného štúdia fyzioterapeutické orientovaných odborov.
PhDr.Marie Renotiérová, PhD.
Napísať recenziu
Poznámka: HTML nie je preložené!
Hodnotenie: - +
Opište kód z obrázku: